Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
Parafiskalite ve Parafiskal Yükümlülükler
Ekim 2015 / 4. Baskı / 174 Syf.

Baskısı tükenmiştir.
 
   

Sosyal güvenlik olgusu, günümüzde pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de son derece önem taşıyan bir konu durumundadır. Sosyal güvenliğe duyulan ihtiyacın büyüklüğü nedeniyle, bu konuda ek finansman kaynaklarına gereksinim duyulmakta ve sosyal güvenlik sistemleri içinde yeni arayışlar ve reform niteliğinde çalışmalar yapılmaya çalışılmaktadır.

Nitekim ülkemizde sosyal güvenliğin kapsamını genişletmek yönünden 2000'li yılların başlarından itibaren sosyal güvenlik sisteminin yeniden yapılandırılması çalışmaları çerçevesinde reform niteliğinde yeni düzenlemelere gidilmiştir. Ülkemizdeki mevcut parafiskal kurumlar içinde özellikle sosyal parafiskal kurumların idari ve mali durumundan kaynaklanan sorunların bir kısmı, yapılan düzenlemeler ile giderilmeye çalışılmasına rağmen, bir kısmı ise hala çözüm beklemektedir. Ancak, sosyal güvenlik sisteminden beklenen etkinliğe tümüyle ulaşabilmek açısından bundan sonraki süreçte çıkarılan kanunların mevzuat yönünden eksikliklerinin tamamlanması ve sosyal güvenlik sistemine yönelik reform çalışmalarına devam edilmesi gerekli görülmektedir.

Kamu maliyesi alanında son yıllarda oldukça güncel bir konu haline gelen parafiskalite ve parafiskal gelirler ülkelerin sosyal güvenlik sistemleri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Sosyal güvenlik sistemlerinin gelişimine paralel olarak söz konusu gelirler ve bu gelirleri tahsil eden kurum ve yükümlülüklerde de değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Son yıllarda sosyal güvenlik alanında görülen genel eğilimlerden biri sistemlerin yeniden yapılandırılması kapsamındaki reform süreçleridir. Bu konuda gerek AB ülkeleri gerekse OECD ülkeleri söz konusu reform sürecine başlamış olup, süreç halen devam etmektedir. Benzer durum ülkemiz sosyal güvenlik sistemi açısından da geçerlidir. Nitekim ülkemizde 2000li yılların başlarından itibaren bu konuya ilişkin önemli yasal düzenlemelere yer verilmiştir.

Konu Başlıkları
Parafiskalite Kavramı ve Parafiskal Gelirlerin Gelişimi
Sosyal Güvenlik Sistemlerinin Gelişimi ve Çeşitli Ülke Uygulamaları
Sosyal Güvenlik Sisteminin Yeniden Yapılandırılması ve Türkiye'de Parafiskal Kurumlar
Barkod: 9789756146408
Yayın Tarihi: Ekim 2015
Baskı Sayısı:  4
Ebat: 16x23
Sayfa Sayısı: 174
Yayınevi: Altın Nokta Basın Yayın
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2020

 


×
Değerli Okuyucularımız,
Ülkemizde hızla yayılan Covid-19 salgını nedeniyle İstanbul Çağlayan, Kartal ve BAM Adliyesi Şubelerimizin faaliyetleri 23 Mart 2020 tarihinden itibaren geçici olarak durdurulmuştur.
Kitap ihtiyacınızı karşılayabilmek için;
İstanbul Şişli Şubesi:
Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma 09:00-17:00
Strazburg Caddesi Şubesi:
Salı, Perşembe 9:00 – 17:00
arasında hizmet vermeye devam edecektir.
Ayrıca web sitemizden vereceğiniz siparişleriniz aksamadan gönderilmeye devam edecektir.
Bu sıkıntılı süreci kısa sürede atlatmasını ve hastalığa yakalanan herkesin bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyoruz.