Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
Avrupa Birliği Siyasi Bir Cüce, Askeri Bir Solucan mı?
Nisan 2013 / 1. Baskı / 396 Syf.

Baskısı tükenmiştir.
 
   

Sözün özü her doktora tezi gibi yazımı çok zor bir tez oldu ama en nihayetinde Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı'nda 18 Ekim 2004 tarihinde tezimi savundum. Başta Danışman Hocalarım olmak üzere jüride yer alan tüm Hocalarımın teşvik ve onaylarıyla da 2005 Şubat'mda "Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'nm Türkiye-AB İlişkilerine Etkileri" başlıklı kitabı, doktora tezimin geliştirilmiş hali olarak yayımladım.

Doktora tezinin kitap olarak yayımlanmasındaki ana amacımız literatüre katkıda bulunmaktı zira o dönem itibarıyla konu üzerine Türkçe yayımlanmış hiçbir kitap yoktu. Bugün ise tespit edebildiğim kadarıyla Türkçe literatürde bu sayı 7-8'i bulmuş durumda. Ayrıca Türkiye ile AB ilişkilerini siyasi ve ekonomik boyutta ele alan bir çok çalışmanın bulunmasına rağmen spesifik olarak, tarafların güvenlik ve savunma politikalarını inceleyen çalışmaların sayısı hala sınırlı.

Bu bağlamda belirtmem gereken esas unsur ise şu an elinizde tuttuğunuz kitabın basım gayesine ilişkindir. Yukarıda söylediğim gibi doktora teziniz ikinci soyadınız halini aldığı için konudan kapamıyorsunuz. Vesselam bende kopamadım ve konuya ilişkin güncel gelişmeleri mümkün olduğu ölçüde takip etmeye çalıştım. Bu çerçevede başta Uludağ Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi olmak üzere Dışişleri Bakanlığı Genelkurmay Başkanlığı ve Harp Akademileri Komutanlığı gibi ilgili kurumlarda düzenlenen pek çok akademik etkinlikte yer aldım. Lakin konu üzerine çeşitli akademik makaleler yazmama rağmen 2005 yılında yayımlamış olduğum eseri bir türlü güncelleme fırsatı bulamadığım içinde başta Bölüm Hocalarım ve meslektaşlarım olmak üzere öğrencilerim tarafından da bolca eleştirildim.

Hiç şüphesiz bu çalışma da kısa bir süre içinde eksik (eski) kalacağı için eleştirilmeye başlayacağım. Lakin unutulmamalıdır ki AB üzerine yapılan her çalışma eşyanın doğası gereği, güncel gelişmelerin hepsini kapsayamayacağı için eksik (eski) kalmaya mahkûmdur. Ayrıca, önemle belirtmek gerekmektedir ki göstermiş olduğum tüm özene ve çabaya karşın her eserde olduğu gibi bu çalışmada da pek çok eksiklik bulunmaktadır. Dolayısıyla, çalışmaya ilişkin olası eksiklikler konusunda yapacağınız her türlü eleştiri veya öneriler mutlaka tarafımdan dikkate alınacaktır. (Önsöz'den)

Konu Başlıkları
Egemenlik Kavramının Tarihsel Gelişimi ve Avrupa Birliği'nde Egemenlik Olgusu
Avrupa'da Güvenlik, Savunma ve Dış Politika Alanlarında İşbirliği Oluşturma Süreçlerinin Tarihsel Gelişimi
AB Sisteminde Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikası ile Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası'nın Gelişimi
AB'nin Balkanlar Politikası
Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikası ile Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası Bağlamında Türkiye–AB İlişkileri
Barkod: 9786054485987
Yayın Tarihi: Nisan 2013
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 14x21
Sayfa Sayısı: 396
Yayınevi: Dora Yayıncılık
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2020