Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   
Kira Hukuku'ndan Doğan
Tahliye Tespit Uyarlama Tazminat ve Alacak Davaları
(Öğreti – Açıklama – Yorum)
Eylül 2017 / 4. Baskı / 1154 Syf. / Ciltli

Baskısı tükenmiştir.
 
   

Bu basımda, kira hukukuna esas olan Türk Borçlar Kanunu'nun "Kira Sözleşmesi" bölümünün birinci ayrımında yer alan "Genel Hükümlerden", etrafı kalın çizgilerle çizilmeyen, yoruma dayalı bazı hükümleri, özellikle İsviçre Doktrini ve İsviçre Federal Mahkemesi Kararları ile açıklamak ve temel ilkelere yer vermek, son olarak da model önerme amaçlanmıştır.

Bu bağlamda, "Kiralananı özenle kullanma ve komşulara saygı gösterme borcu" (TBK. m. 316, İBK. m. 257/f), "Kiralananda yenilik ve değişiklik yapılması - Kiraya veren tarafından" (TBK. m. 320/1, İBK. m. 260), "Kiralananın sözleşmenin bitiminden önce geri verilmesi" (TBK. m. 325, İBK. 264/absl), "Olağanüstü fesih - Önemli sebepler" (TBK. m. 331, İBK. 266 g) konuları ele alınarak uygulayıcıyı aydınlatmaya çalışılmıştır. Sonraki basılarda aynı çalışma şekline diğer hükümleri ele alarak genişleterek devam edilecektir.

Öte yandan "sözleşmeye bağlılık ilkesi'nin önemi vurgulanmıştır. Tüm kitap kapsamında; adi kira sözleşmeleri, ürün kirası, kira hukukundan doğan alacaklar, kefilin sorumluluğu, icra inkar tazminatı, cezai şart ve sebepsiz zenginleşme konuları; kira tespiti; ilamsız ve ilamlı icra yoluyla tahliye konusu, kira uyarlaması son olarak da usul hükümleri "Dürüstlük kuralı ve hakkın açıkça kötüye kullanma yasağı" ilkesi kira konusuyla sınırlı incelenmiştir. Eşyaya verilen zararlarda tazminatın hesabının temel ilkeleri belirtilmiştir.

(Önsözden)

Konu Başlıkları
Kira Sözleşmesi ve Tahliye
Kira Hukukundan Doğan Alacaklar
Kira Hukukundan Doğan Tazminatlar
Kira Tespiti
İlamsız ve İlamlı İcra Yoluyla Tahliye
Kira Uyarlaması
Kira Davalarında Usul
Barkod: 9786051682051
Yayın Tarihi: Eylül 2017
Baskı Sayısı:  4
Ebat: 17x25
Sayfa Sayısı: 1154
Yayınevi: Bilge Yayınevi
Kapak Türü: Ciltli
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2020