Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
Hasta Adam Avrupa: Avro Krizi
Avro Bölgesinde Borç Krizi ve Krize Karşı Alınan Tedbirler
Eylül 2013 / 1. Baskı / 343 Syf.

Baskısı tükenmiştir.
 
   

Küresel finansal kriz ve sonrasında Yunanistan'la başlayan borç krizine kadar ciddi bir ekonomik krizle karşılaşmayan Avro bölgesi ülkeleri, borç kriziyle birlikte önemli bir sınavla karşı karşıya kalmışlardır. Bugün, Avro bölgesinde yaşanan kriz sadece bir kamu borç krizi olmayıp aynı zamanda bankacılık, büyüme ve rekabet krizidir.

Borç krizinin temelinde hem sistemik nedenler, hem de krizi yaşayan ülkelerdeki mak-roekonomik dengesizlikler bulunmaktadır. Sistemik nedenlerin büyük bir kısmı Ekonomik ve Parasal Birliğin yapısından kaynaklanmaktadır.
Yunanistan'da başlayan borç krizi sadece bu ülke ile sınırlı kalmamış, Avro bölgesinin diğer çevre ülkelerine de yayılarak bölgesel bir hal almıştır. Ayrıca krizin dünya ticareti, gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler üzerinde de önemli etkileri olmuştur. Krizle birlikte birçok Avrupa ülkesinde siyasi iktidarlar değişmiştir. Bununla birlikte, krizin Avrupa entegrasyonunun derinleşmesini hızlandırması gibi bir etkisi de olmuştur.

Çevre ülkelerin krize karşı aldıkları en önemli tedbirler, mali konsolidasyon ve çeşitli yapısal reformlar içeren kemer sıkma paketleri olmuştur. AB ve Avro bölgesi düzeyinde ise üye ülkelerin uyguladıkları ekonomi politikalarındaki koordinasyonu güçlendirmeye, AB düzeyinde finansal denetimi, ekonomik büyümeyi ve rekabet gücünü artırmaya, finansal sıkıntıdaki ülkelere destek sağlamak için mali yardım sağlamaya yönelik adımlar atılmıştır.

AB/Avro bölgesi düzeyinde krize karşı alınan tedbirler, gerek yapısında bulundurdukları eksikler, gerek zamanında alınmamaları, gerekse piyasaların beklediği büyüklükte olmamaları nedeniyle krizi yatıştırmada başarılı olamamıştır. Yine de söz konusu tedbirler, EPB'nin mali bir birliğe dönüşmesi için gerekli olan adımlardır. Avro bölgesinin bugün içinde bulunduğu krizden çıkabilmesi ve gelecekte benzer krizlerle karşılaşmaması için, EPB'nin bölgenin istikrarını bozan ülkelerden arındırılmış ve birbirine daha yakın ekonomiler arasında oluşturulan mali bir birliğe dönüşmesi gerekmektedir.

Konu Başlıkları
Avro Bölgesinde Borç Krizinin Gelişimi ve Nedenleri
Avro Bölgesi Çevre Ülkelerinin Ekonomik Analizi
Avrupa Borç Krizinin Etkileri
Borç Krizine Karşı Alınan Tedbirler
Borç Krizine Karşı Alınan Tedbirlerin Değerlendirilmesi
Barkod: 9789758082803
Yayın Tarihi: Eylül 2013
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 16x24
Sayfa Sayısı: 343
Yayınevi: Maliye Hesap Uzmanları Derneği Yayınları
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2020