Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
Biyogüvenlik Hukuku
Ekim 2014 / 1. Baskı / 469 Syf.
Fiyatı: 119.00 TL
4 günde kargoya verilir.
 
Sepete Ekle
   

Biyogüvenlik hukuku, insan, hayvan ve bitki sağlığı ile çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına dair esasları belirlerken, asrımızın en önemli buluşlarından biri olan genetik yapısı değiştirilmiş organizmalara ilişkin bilimsel, teknolojik ve ticarî faaliyetleri de düzenler. Uluslararası sözleşmeler ve Avrupa Birliği mevzuatı dikkate alınarak hazırlanmış ülkemizdeki ilk kapsamlı düzenleme olarak, Biyogüvenlik Kanunu ve ilgili Yönetmelikleri 26 Eylül 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Genetik yapısı değiştirilmiş organizmaların (GDO), gıda, yem, ilaç, aşı ve çeşitli sınai mamulleri olarak kullanımı sadece insan, toplum ve hatta doğal yaşamı etkilemekle kalmamış, aynı zamanda ticaret ve ekonomide yeni alanlar açmıştır. Pek çok konuda insanlığa yararlı olmasına karşın uzun vadeli etkileri bilinmeyen bu ürün ve türevlerinin ticarî kullanımı, bir yandan ekonomi ve teknolojide ilerlemeye neden olurken öte yandan büyük kâr vaat eden yönleriyle bu alanı, uluslararası girişimcilerin ve tekelleşmiş şirketlerin ilgisini çeken bir cazibe merkezine dönüştürmüştür. GDO'ların bu özel nitelikleri göz önünde bulundurularak gerek Avrupa Birliği'nde gerekse ülkemizde yapılan yasal düzenlemeler ışığında bu ürünlerin ticarî amaçla üretimi, ihracat ve ithalatı, nakliyesi, depolanması, etiketlenmesi gibi faaliyetlerde uygulanması gereken şartlar ile izlenecek usul ve yöntemler, bu çalışmanın konusunu teşkil etmektedir.

Kitapta ayrıca, bu alandaki düzenlemeleri yürütme ve denetleme görevini üstlenen mekanizmanın yapısı incelenmiş ve gerek araştırma geliştirme gerekse piyasaya sürme faaliyetlerinde uygulanacak süreç ve yöntemler, başvuru türüne göre sınıflandırılarak Avrupa Birliği'ndeki ilgili düzenlemelerle karşılaştırılmıştır. Bu bağlamda, uygulamadaki farklılıkların net olarak görülmesi amacıyla ve belli konulara dair doğrudan bilgiye erişmek isteyen ilgililere yardımcı olmak amacıyla, bunların her bir başvuru türü için, gerektiğinde tekrar edilerek, ayrı ayrı ve varsa, ortak koşullar belirtilmek suretiyle açıklanması hedeflenmiştir.

Konu Başlıkları
Biyogüvenlik Hukukunun Gelişimi
Türk Biyogüvenlik Hukukunun Oluşumu ve Uluslararası Biyogüvenlik ve Ticaret Anlaşmalarına Uyumu
Araştırma, Geliştirme ve Kapalı Alanda Kullanım Faaliyetleri
Deneysel Amaçlı Serbest Bırakma Faaliyetleri
Gıda, Yem Ve Diğer Sınai Amaçlı Kullanım ve Piyasaya Sürme Faaliyetleri
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Tagem
Biyogüvenlik Kurulu
Komiteler ve Uzmanlar Listesi
Barkod: 9786054847693
Yayın Tarihi: Ekim 2014
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 16x24
Sayfa Sayısı: 469
Yayınevi: Legal Yayıncılık
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2020