Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
Aşırı Yararlanma
Nisan 2020 / 1. Baskı / 116 Syf.
Fiyatı: 40.00 TL
4 günde kargoya verilir.
 
Sepete Ekle
   

Özel hukukun temel prensiplerinden biri olan "irade serbestisi", bunun bir uzantısı olarak borçlar hukukunda kendisini "sözleşme serbestisi" şeklinde göstermektedir. Nitekim, bu özellik mevzuata ve dolayısıyla uygulamaya yansımıştır. Bir kimsenin bir hukukî işlemi akdetmesi yahut akdetmemesi, dilediğiyle dilediği biçimde bu işlemi yapabilmesi, içini de arzu ettiği gibi doldurabilmesi şeklinde tarif edi-len bu prensip; tarihi süreçte birtakım sıkıntılara da yol açmıştır. Zira; kontrolün bütünüyle kişilerde olması, herhangi bir hukukî kısıtlamanın olmaması, geçmişte hakkaniyetle bağdaşmayacak neticelere sebebiyet vermiştir. Hukuk sistemleri de birtakım kurallar koymak suretiyle bunu engellemeye çabalamışlardır ki aşırı yararlanmaya ilişkin düzenlemeler de bu çözümlerden birisidir.

Türk Hukuku'nda 818 sayılı Kanun'un 21. maddesinde, yürürlükteki 6098 sayılı Kanun'un ise 28. maddesinde kaleme alınan bu hukukî müessesenin temeli esasen Roma hukukundaki "laesio enormis" kavramına dayanmaktadır. Öte yandan; anılan müessese tarihçede en evvel faizle gündeme gelmiş. Çalışma dört ayrı bölüme ayırarak aşırı yararlanma müessesi irdelenmiş.

(Girişten)

Konu Başlıkları
Aşırı Yararlanma Kavramının Tanımı, Tarihi Gelişimi ve Yabancı Hukuk Düzenlerindeki Yeri
Aşırı Yararlanma Kavramının Türk Hukuk Sistemindeki Düzenlenişi ve Hukukî Niteliği
Aşırı Yararlanmanın Unsurları
Aşırı Yararlanmanın Hüküm ve Sonuçları
Barkod: 9786050505689
Yayın Tarihi: Nisan 2020
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 16x24
Sayfa Sayısı: 116
Yayınevi: Yetkin Yayınları
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2020