Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
Genel İşlem Koşullarında Saydamlık Denetimi
Aralık 2018 / 1. Baskı / 674 Syf.
Fiyatı: 87.96 TL
4 günde kargoya verilir.
 
Sepete Ekle
   

Genel işlem koşulları birçok yararlı fonksiyonlar içermesi yanında kötüye kullanılma riski de taşır. Dürüstlük kuralına aykırı genel işlem koşulu kullanımının sözleşmeler hukukuna yönelik önemli bir yönü bulunmaktadır. Buna göre, genel işlem koşulları kontrol mekanizması ve bunun aşamaları, Türk Borçlar Kanunu'nun 20 ila 25. maddeleri arasında ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiş. Saydamlık kuralı da genel işlem koşulu hukukunun gelişimi sırasında yaşanan en önemli yenilik ve prensiplerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda Saydamlık kuralının genel işlem koşulu denetim aşamalarındaki yerinin tespiti önem taşır.

"Hukuk mistiği" olarak da nitelendirilen saydamlık kuralının sahip olduğu yüksek potansiyel ve vaatler, bu çalışma kapsamında bu kuralın daha yakından incelenmesine, onun esaslarının, kriterlerinin, dogmatiği yerinin Türk genel işlem koşulları hukukunda da tespit edilip somutlaştırılmaya çalışılmasına teşvik etmektedir. Kitap da ilk olarak saydamlık kuralının tanımı, fonksiyonları ve buna ilişkin kabul edilen bazı ayrımlar aktarılmış. Daha sonraki bölümde saydamlık kuralının TBK m. 20 vd.'da yer alan ön denetim, kapsam, yorum, içerik ve saydamlık denetimler aşamalarındaki anlamı değerlendirilmiş.

(Tanıtım Bülteninden))

Konu Başlıkları
Genel İşlem Koşullarında Saydamlık Kuralı
Türk Borçlar Kanunu Çerçevesinde Genel İşlem Koşullarında Saydamlık Kuralı
Barkod: 9786057542427
Yayın Tarihi: Aralık 2018
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 16x24
Sayfa Sayısı: 674
Yayınevi: On İki Levha Yayıncılık
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2020