Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
Zihinsel Yetersizliği Olan Bireyler
Ocak 2012 / 1. Baskı / 255 Syf.

Baskısı tükenmiştir.
 
   

Zihinsel yetersizliği olan çocuklar, özel gereksinimi olan çocuklar içerisnde en bilinen gruptur. Özellikle okulöncesi ve ilköğretim sınıflarında görev yapan öğretmenlerin hemen hepsi zihinsel yetersizliği olan çocuklarla karşılaşmış, onların sorunlarıylaa ilgilenilmiştir. Yide pek çok kimsenin akraba ya da yakın çevresinde zihinsel yetersizliği olanların oranı %11 olarak tahmin edilmektedir.

Bununla birlikte, bu çocukların toplum tarafından yeterince tanındığı söylenemez. Toplumda genellikle zihinsel yetersizliği olan çocuklar homojen bir grup olarak düşünülmektedir. Üstelik zihinsel yetersiz denilince akla yalnızca durmları ağır düzeyde olanlar gelmektedir. Bunlarda zihinsel yetersizliğe çoğu durumlarda bedensel bazı yetersizlikler eşlik etmektedir. Oysa zihinsel yetersizliği olan çocuklar homojen bir grup değildir, doğuştan getirdikleri kalıtsal özelliklere, sağlanan tıbbi iyileştirme, eğitim ve çevre olanaklarına bağlı olarak kendiiçlerinde önemli bireysel farklılıklar gösterirler. Bu farklılıklar içerisinde zihinsel yetersizliği olan çocukların çoğunu yetersizlikleri hafif düzeyde olamnlar oluşturmaktadır. Bunların bedensel özellikleri yönünden normal gelişim gösteren akranlarında ayırt edebilmek çoğu kez olanaksızdır.

Zihinsel yetersizliği olan çocuklar içerisinde, yetersizliği ağır olanlar ufak bir grubu oluşturmaktadır. Bu çocukların eğitimleri yoğun ve kapsamlı bir bir dizi çalışmayı gerektirmektedir. özellikle son yirmi yıl içerisinde tanılama ve eğitim alanlarında kaydedilen önemli gelişmelerin bir sonucu olarka bu çocuklara daha önceleri kazandırılması düşünülemeyen pek çok davranış ya da beceri kazandırılabilmektedir.

Barkod: 9786054757145
Yayın Tarihi: Ocak 2012
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 16x24
Sayfa Sayısı: 255
Yayınevi: Eğiten Kitap Yayınları
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2020